2019 Results

Grand Finale Top Singer-Songwriter
1) Rob Weimann
2) Derek Blake
3) Lauren Podjun

Grand Finale Top Songs
1) Head Case - Tracy Locken
2) 35 Years - Derek Blake
3) Golden Spine - Lauren Podjun
4) Healing Waters - Rob Weimann
5) 14/16/20 Blues Kalyn Beasly

Grand Finale Audience Vote Singer-Songwriter
1) Rob Weimann
2) Kalyn Beasley
3) Emily Jacobs

Grand Finale Audience Vote Top Song
1) "14/16/20 Blues" - Kalyn Beasley
2) "Water at the Bar" - Emily Jacobs
3) "Healing Waters" - Rob Weimann
4) "Beat of Her Heart" - Rob Weimann
5) "Golden Spine" - Lauren Podjun

Semifinal Round A Top Singer-Songwriter:
1) Seth Latka - Jackson
2) Hillery Lynne - Laramie

Semifinal Round A Top Songs
1) Slow Down - Seth Latka
2) Move Along Hard Time - Gerald (Jerry) Mitchell
3) Stuck on the Moon - Sierra Harvey
4) Problem - Sierra Harvey
5 Fell in Love with a Million Men - Hillery Lynne

Semifinal Round A Audience Vote Singer-Songwriter
1) Dori Borlik
2) Sierra Harvey
3) Seth Latka

Semifinal Round A Audience Vote Top Song
1) "Stuck on the Moon" - Sierra Harvey
2) "Problem" - Sierra Harvey
3) "Oh Mountain" - Dori Borlik
4) "Slow Down" - Seth Latka
5) "Skipping Stones" - Dori Borlik

Semifinal Round B Top Singer-Songwriter:
1) Rob Weimann - Thermopolis
2) Emily Faber - Laramie

Semifinal Round B Top Songs
1) Beat of Her Heart - Rob Weimann
2) Healing Waters - Rob Weimann
3) Ramblin' Girl - Emily Jacobs
4) Insomnia - Ahna Weydeveld
5) Virgil Bailey - It's About to Get Western

Semifinal Round B Audience Vote Singer-Songwriter
Top Singer Songwriters:
1) Emily Jacobs
2) Rob Weimann
3) Virgil Bailey

Semifinal Round B Audience Vote Top Song
1) "Water at the Bar" - Emily Jacobs
2) "Healing Waters" - Rob Weimann
3) "It's About to Get Western" - Virgil Bailey
4) "Captain Jerry" - Rob Weimann
5) "Balladeer" - Emily Jacobc

Semifinal Round C Top Singer-Songwriter:
1) Derek Blake- Laramie
2) Kalyn Beasly - Cody

Semifinal Round C Top Songs
1) 14/16/20 Blues - Kalyn Beasly
2) Reap What You Sow - Derek Blake
3) 35 Years - Derek Blake
4) Jesus' Coffee - Micah Wyatt
5) Tuesday Morning - Leanne Winterholler

Semifinal Round C Audience Vote Top Singer-Songwriter:
1) Margaret Rattenbury
2) Derek Blake
3) Mason Harms

Semifinal Round C Audience Vote Top Song
1) "Shoes on Backwards" - Margaret Rattenbury
2) "Love at Any Age" - Margaret Rattenbury
3) "Insatiable Soul" - Mason Harms
4) Tie "14/16/20 Blues" - Kalyn Beasly
4) Tie "35 Years" - Derek Blake

Semifinal Round D Top Singer-Songwriter:
1) Lauren Podjun - Casper
2) Tracy Locken- Gillette

Semifinal Round D Top Songs
1) Headcase - Tracy Locken
2) Golden Spine - Lauren Podjun
3) Old and Grey - Alanna Steinke
4) Dreaming in the Afternoon - Quinn Cerovski
5) Cage - Mike Facey

Semifinal Round D Audience Vote Singer-Songwriter
1) Rigby Summer
2) Sean Peverly
3) Alanna Steinke

Semifinal Round D Audience Vote Top Song
1) "The Underside" - Sean Peverly
2) "Buy Me a Piano" - Rigby Summer
3) Tie "Dreaming in the Afternoon" - Quinn Cerovski
4) Tie "Sorry Excuse of a Man" - Alanna Steinke
5) "Golden Spine" - Lauren Podjun

Folk/Traditional Song:
1) The Years of My Life - Jessie Rhodes
2) Oh Beautiful Home on a Wonderful World - Seth Latka
3) Timber by Alanna Steinke

Casper Round#1 Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Jerry Mitchell
2) Sean Peverly
3) Sean Wallace
4) Guy Mangus

Casper Round#1 Top Songs:
1) Gopher - Sean Wallace
2) The Dream of Johnson County - Gerald Mitchell
3) Move Along Hard Times - Gerald Mitchell
4) The Underside - Sean Peverly
5) Oh Johnny Boy - Sean Wallace

Casper Round#1 Audience Vote Singer-Songwriter
1) Guy Mangus
2) Dennis Volk Jr.
3) Sean Wallace

Casper Round#1 Audience Vote Favorite Songs
1) Living on the Wild Side - Guy Mangus
2) Changes Within - Dennis Volk Jr
3) Oh Johnny Boy - Sean Wallacetchell

Lander Round Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Rob Weimann 
2) Rigby Summer
3) Quinn Cerovski
4) Kaycee Tenboer

Lander Round Top Songs:
1) (Tie) "Jesus Coffee" - Micah Wyatt
1) (Tie) "Summertime Honey" - Kaycee Tenboer
3) (Tie) "Healing Waters" - Rob Weimann
3) (Tie) "Beat of Her Heart" - Rob Weimann
5) "Buy Me a Piano" - Rigby Summer

Gillette Round Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Tracy Locken
2) Rob Svalina
3) (Tie) Brian McCollum
3) (Tie) Bryan Kaufman

Gillette Round Top Songs:
1) Headcase - Tracy Locken
2) Did I Say Something Wrong - Rob Svalina
3) Led Me to You - Bryan Kaufmann
4) Proud American - Brian McCollum
5) Way Out - Tracy Locken

Gillette Round Audience Vote Singer-Songwriter
1) Bryan Kaufmann
2) Rob Svalina
3) Brian McCollum

Gillette Round Audience Vote Favorite Songs
1) Did I Say Something Wrong - Rob Svalina
2) Led Me to You - Bryan Kaufmann
3) (Tie) Black and Blue - Bryan Kaufmann
3) (Tie) Livin' High - Brian McCollum

Laramie Round Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Emily Jacobs 
2) Mason Harms
3) David Schillinger
4) Michael Facey

Laramie Round Top Songs:
1) "Insatiable Soul" - Mason Harms
2) "Oh Magdalene" - David Schillinger
3) "Water at the Bar" - Emily Jacobs
4) "No Goodnight Tonight" - Bill Elliot
5) "Don't Change" - Mason Harms

Laramie Round Audience Vote Singer-Songwriter
1) Emily Jacobs
2) Willow Fitzgerald
3) Mason Harms
4) Brian Hoopes

Laramie Round Audience Vote Favorite Songs
1) "Water at the Bar" - Emily Jacobs
2) "Overboard" - Brian Hoopes
3) "Song #3" - Willow Fitzgerald
4) "Rambling Girl" - Emily Jacobs
5) "Balladeer" - Emily Jacobs

Jackson Round Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
Top Singer-Songwriters
1) Seth Latka
2) Pete Muldoon
3) Jesse Lestitian
4) Sherry Taylor

Jackson Round Top Songs:
1) "Share the Whiskey" - Sherry Taylor
2) "Homesick" - Pete Muldoon
3) "End of the Show" - Pete Muldoon
4) "The Call" - Seth Latka
5) "Let There Be Light" - Jesse Lestitian

Jackson Round Audience Vote Singer-Songwriter
1) Sherry Taylor
2) Seth Latka
3) Leelee Robert
4) Riley Moore

Jackson Round Audience Vote Favorite Songs
1) "Share the Whiskey" - Sherry Taylor
2) "Wyoming" - Leelee Robert
3) "Be Kind" - Riley Moore
4) "Modern Cowboy" - Mark Memmer
5) "The Call" - Seth Latka

Cheyenne Round Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Derek Blake
2) Kevin Rambler
3) Hillery Lynn
4) Saga McAllister

Cheyenne Round Top Songs
1) "Nothing Can Help You Now" - Kevin Rambler
2) "Fell in Love with a Million Men" - Hillery Lynn
3) "35 Years" - Derek Blake
4) Tie "Dirty Laundry" - Saga McAllister
4) Tie "Tumble Down" - Kevin Rambler
4) Tie "Reap What you Sow" - Derek Blake

Cheyenne Round Audience Vote Singer-Songwriter
1) Kevin Ramler
2) Joseph Evans
3) Tie Derek Blake
3) Tie Hillery Lynn

Cheyenne Round Audience Vote Favorite Songs
1) "Tumble Down" - Kevin Ramler
2) "Sundog Day" - Hillery Lynn
3) "Opportunity" - Joseph Evans
4) "Reap What you Sow" - Derek Blake
5) "Unsaid" - Shawn Arland

Ten Sleep Round Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
Top Singer-Songwriters
1) Tie - Leanne Winterholler
1) Tie - Alanna Steinke
3) Virgil Bailey

Ten Sleep Round Top Songs:
1) "Good for Nothing Man" - Alanna Steinke
2) "About to Get Western" - Virgil Bailey
3) "Tuesday Morning" - Leanne Winterholler
4) Tie "I Wish" - Leanne Winterholler
5) Tie "Just a Little Rain" - Robert Peppenfort

Sheridan Round Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Kalyn Beasley
2) Dori Borlik
3) Damian Trujillo

Sheridan Round Top Songs:
1) "14/16/20 Blues" - Kalyn Beasley
2) "Eden, Wyoming" - Kalyn Beasley
3) "Whiskey and Jesus" - Damian Trujillo
4) "Oh Mountain" - Dori Borlik
5) "Lorena" - Dori Borlik

Sheridan Audience Vote Singer-Songwriter
1) Kalyn Beasley
2) Mellisa Forrette
3) Dori Borlik

Sheridan Audience Vote Favorite Songs
1) "14/16/20 Blues" - Kalyn Beasley
2) "Can't Compete with the Whiskey" - Mellissa Forrette
3) "Eden, Wyoming - Kalyn Beasley
4) "Bury Me in My Boots" - Dori Borlik
5) "Daddy's Been Robbed by the Bottle" Mellissa Forrette

Rock Springs Round Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Steven Davis
2) Micah Paisley
3) Daniel J Kershisnik

Rock Springs Round Top Songs
1) "Stardust" - Steven Davis
2) "Remember Your Roots" - Micah Paisley
3) Tie "I Like My House" - Daniel J Kershisnik
3) Tie "Blues Not Your Color" - Steven Davis

Rock Springs Audience Vote Singer-Songwriter
1) Steven Davis
2) Micah Paisley
3) Daniel J Kershisnik

Rock Springs Audience Vote Favorite Songs
1) "I'll Just Stay" - Steven Davis
2) "Remember Your Roots" - Micah Paisley
3) "Stardust" - Steven Davis
4) "Stay in the Game" - Daniel J Kershisnik
5) "Where Spirits" - Micah Paisley

Casper II Round Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Lauren Podjun
2) Margaret Rattenbury
3) Sierra Harvey
4) Ahna Weydeveld

Casper II Round Top Songs
1) "Golden Spine" - Lauren Podjun
2) "Black Dress" - Bret Andrew
3) "Wind on Raton" - Chris Whitten
4) "Stuck on the Moon" - Sierra Harvey
5) Tie "Love at Any Age" - Margaret Rattenbury
5) Tie "Insomnia" - Ahna Weydeveld

Casper II Audience Vote Singer-Songwriter
1) Bret Andrew
2) Lauren Podjun
3) Sierra Harvey

Casper II Audience Vote Favorite Songs
1) "Heard" - Bret Andrew
2) "What Heaven Will Be" - Bret Andrew
3) "Golden Spine" - Lauren Podjun
4) "This Time" - Sierra Harvey
5) "Black Dress" - Bret Andrew

Archive

2018 Finals Results

Top Overall Singer-Songwriters and Prize Winners
1) Aspen Jacquet (Jackson)
2) Rob Weimann (Thermopolis)
3) Lacy Nelson (Tensleep)

Top Songs
1) "If Your Crazy and You Know It" by Aspen Jacquet
2) "Live No Other Way" by Jim Culver (Lander)
3) "Wind on the River" by Rob Weimann
4) tie "Hangin' on the Wall" by Jordan Smith (Lander)
4) tie "Queen of Heart Break" by Aspen Jacquet

Top Singer-Songwriters Contestant Vote
1) Aspen Jacquet
2) Jim Culver 
3) Quinn Cerovski (Lander)

Top Songs Contestant Vote
1) "Grandad's Dresser Drawer" by Lacy Nelson
2) "Angel with a Devil at the Wheel" by Nick Park (Laramie)
3) "America the Beautiful" by Aspen Jacquet
4) "Live No Other Way" by Jim Culver
5) "Atlantic City Gold" by Quinn Cerovski

Top Singer-Songwriters Judges Vote
1) Aspen Jacquet
2) Rob Weimann
3) Lacy Nelson

Top Songs Judges Vote
1) "If Your Crazy and You Know It" by Aspen Jacquet
2) "Wind on the River" by Rob Weimann
3) "Hangin' on the Wall" by Jordan Smith 
4) "Drunkards and Me" by Nick Park
5) "Queen of Heartbreak" by Aspen Jacquet

Semi-finals Results

Top Singer Songwriters (advancing to final round):
Event 1
1) Rob Weimann
2) Lacy Nelson
3) Jim Angell

Event 2
1) Jordan Smith
2) Aspen Jaquet
3) Jim Culver

Event 3
1) Chris Weydeveld
2) Quinn Cerovski
3) Nick Park

Top Songs:

Event 1
1) Lacy Nelson "Grandad's Dresser Drawer"
2) Rob Weimann "Wind on the River"
3) Rob Weimann "Freight Train"
4) Mady Lundblad "My World"
5) Jim Angell "Amanda's Rainbow"

Event 2
1) tie Jordan Smith "Rescue Me"
1) tie Jordan Smith "Hangin' On The Wall"
3) Dugan Irby "Sweetwater Rim"
4) Aspen Jaquet "If Your Crazy and You Know It"
5) Jim Culver "1881"

Event 3
1) Chris Weydeveld "The Last Ride Down from the Mountain"
2) tie Mark Wilkinson "Honky Tonk Hound"
2) tie Quinn Cerovski "Atlantic City Gold"
4) Quinn Cerovski "Fool Me"
5) Kathryn Jones "Whatever"

Singer-Songwriters Advancing to the Finals Weekend in Laramie

Lander - Rob Weimann
Lander - Jim Culver
Lander - Quinn Cerovski
Lander - Jordan Smith
Jackson - Aspen Dawn Jacquet
Jackson - Patrick Chadwick
Jackson - Tucker Smith
Jackson - Jessie Rhodes
Centennial #1 - Hillery Lynn
Centennial #1 - David Schillinger
Centennial #1 - Kathryn Jones
Centennial #2 - Mady Lundblad
Centennial #2 - Darin Hill
Centennial #2 - Nick Park
Centennial #2 - Dan Brain
Sheridan - Lacy Nelson
Sheridan - Doug Andrews
Sheridan - Dugan Irby
Sheridan - April Bretzman
Sheridan - Rollie Hruza
Casper #1 - Sean Peverley
Casper #1 - Joey Detrick
Casper #1 - Sydnee Taylor
Casper #1 - Mark Williams
Casper #1 - Craig Paul Hedquist
Casper #2 - Chris Weydeveld
Casper #2 - Garrett Roy
Casper #2 - Sean Wallace
Casper #2 - Rob Botz
Cheyenne - Mason Harms
Cheyenne - Jim Angell
Cheyenne - Mark Wilkinson
Cheyenne - Nick Oceanak

Detailed Results

Lander Round Top Songs:
1) "Fool Like Me" by Quinn Cerovski
2) "Wind on the River" by Rob Weimann
3) "That Dream Was Yesterday" by Jim Culver

Lander Round Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Rob Weimann
2) Jim Culver
3) Quinn Cerovski
4) Jordan Smith

Lander Audience Vote Singer-Songwriter
1) Quinn Cerovski
2) Jim Culver
3) Rob Weimann

Lander Audience Favorite Song
1) "Fool Like Me" by Quinn Cerovski
2) "Live No Other Way" by Jim Culver
3) "Midnight Moon" by Quinn Cerovski
4) "Wind on the River" by Rob Weimann
5) "Pinocchio" by Margaret Rattenbury

Jackson Top Songs:
1) "Queen of Heartbreak" by Aspen Dawn Jacquet
2) "Nothing is Quite Beautiful" by Patrick Chadwick
3) "America the Beautiful" by Aspen Dawn Jacquet

Jackson Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Aspen Dawn Jacquet
2) Patrick Chadwick
3) Tucker Smith
4) Jessie Rhodes

Jackson Audience vote Singer-Songwriter
1) Aspen Dawn Jacquet
2) Coburn Larsen
3) Micah Maly

Jackson Audience Vote Favorite Songs
1) "Mr. Typhoon" by Aspen Dawn Jacquet
2) "Let the Horse Pick You" by Cal Linford
3) "America the Beautiful" by Aspen Dawn Jacquet
4) "Trapped" by Coburn Larsen
5) "Too Young for the Old West" by Micah Maly

Centennial Round 1 Top Songs:
1) "Hot Air Balloon" by Hillery Lynn
2) "A Tree Cut Down" by David Schilling
3) "Brand New" by Kathryn Jones

Centennial Round 1 Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Hillery Lynn
2) David Schillinger
3) Kathryn Jones

Centennial Round 1 Audience vote Singer-Songwriter
1) Emily Jacobs
2) Kathryn Jones
3) Hillery Lynn

Centennial Round 1 Audience vote Favorite Songs
1) "Little Blue House" by Emily Jacobs
2) Tie "The Devil Inside" by Emily Jacobs

2) Tie "Brand New" by Kathryn Jones
4) "Hot Air Balloon" by Hillery Lynn
5) "A Tree Cut Down" by David Shillinger

Centennial Round 2 Top Songs:
1) "It's a Beautiful Day" by Darin Hill
2) "My World" by Mady Lundblad
3) "Dead End Streets" by Spencer Pelton

Centennial Round 2 Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Mady Lundblad
2) Darin Hill
3) Nick Park
4) Dan Brain

Centennial Round 2 Audience vote Singer-Songwriter
1) Jamie Hansen
2) Darin Hill
3) Bill Elliott

Centennial Round 2 Audience Vote Favorite Songs
1) "Cut and Run" by Jamie Hansen
2) "It's a Beautiful Day" by Darin Hill
3) "Beautiful Moments" by Jenna Hoobler
4) "Waiting for the Weekend" by Jamie Hansen
5) "Stages" by Baylee Markus

Sheridan Round Top Songs:
1) "Grandad’s Dresser Drawer" by Lacy Nelson
2) "Juniper Tree" by Doug Andrews
3) "Sweetwater Rim" by Dugan Irby

Sheridan Round Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Lacy Nelson
2) Doug Andrews
3) Dugan Irby
4) April Bretzman
5) Rollie Hruza

Sheridan Audience vote Singer-Songwriter
1) Dugan Irby
2) Doug Andrews
3) tie Lacy Nelson
3) tie April Bretzman

Sheridan Audience Vote Favorite Songs (yes this was strange to have a 3-way tie)
1) "Sweetwater Rim" by Dugan Irby
2) "Grandad's Dresser Drawer" by Lacy Nelson
3) "Plan B" by Dugan Irby
4) tie "Juniper Tree" by Doug Andrews
4) tie "What Kind of Love" by April Bretzman
4) tie "Wondering" by April Bretzman

Casper Round#1 Top Songs:
1) "Rain" by Craig Paul Hedquist
2) "In My Skin" by Sean Peverley
3) tie "Infinite" by Sydnee Taylor
3) tie "I'd Like to Come Home" by Mark Williams

Casper Round#1 Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Sean Peverley
2) Joey Detrick
3) tie Sydnee Taylor
3) tie Mark Williams

Casper Round#1 Audience Vote Singer-Songwriter
Audience vote Singer-Songwriter
1) Mark Williams
2) Sydnee Taylor
3) Sean Peverley

Casper Round#1 Audience Vote Favorite Songs
1) "Infinite" by Sydnee Taylor
2) "I'd Like to Come Home" by Mark Williams
3) "Day Peaches Died" by Mark Williams
4) "Rain" by Craig Paul Hedquist
5) "In My Skin" by Sean Peverley

Casper Round#2 Top Songs:
1) "Nine More Inches" by Chris Weydeveld
2) "Tougher" by Sean Wallace
3) tie "Last Ride Down From the Mountain" by Chris Weydeveld
3) tie "Enough" by Rob Botz

Casper Round#2 Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Chris Weydeveld
2) Garrett Roy
3) tie Sean Wallace
4) tie Rob Botz

Casper Round#2 Audience Vote Singer-Songwriter
1) Sean Wallace
2) Tracy Locken
3) Chris Weydeveld

Casper Round#2 Audience Vote Favorite Songs (yes this was strange to have a 4-way tie)
1) "Make St. Peter Wait" by Sean Wallace
2) "Ever Gonna Change" by Tracy Locken
3) tie "Long Way Down" by Tracy Locken
3) tie "Damned if We Do" by Tracy Locken
3) tie "So Long Roughneckers" by Chris Weydeveld
3) tie "Buying Faith" by Sean Wallace]

Cheyenne Round Top Songs:
1) "How Can I" by Mason Harms
2) "Honky Tonk Hound" by Mark Wilkinson
3) "A Brighter Touch of Haze" by Chris Alma Jose

Cheyenne Round Qualifying Singer-Songwriters (advancing to finals):
1) Mason Harms
2) Mark Wilkinson
3) Jim Angell
4) Nick Oceanak

Cheyenne Audience Vote Singer-Songwriter
1) Nick Oceanak
2) Danny Drinkwine
3) Mason Harms

Cheyenne Audience Vote Favorite Songs
1) "I Know" by Nick Oceanak
2) "Heaven is a Local Call" by Nick Oceanak
3) "Honky Tonk Hound" by Mark Wilkinson
4) tie "Double Suicide" by Danny Drinkwine
4) tie "Without You" by Mason Harms

Rob Weimann, top Singer-songwriter of 2019. Photo by Jeff Coyle

Rob Weimann, top Singer-songwriter of 2019. Photo by Jeff Coyle

Tracey Locken with the top song of 2019, “Headcase.” Photo by Jeff Coyle

Tracey Locken with the top song of 2019, “Headcase.” Photo by Jeff Coyle

Ten Sleep Brewing Company, host of the 2019 Finals Festival

Ten Sleep Brewing Company, host of the 2019 Finals Festival

2019 Laramie Qualifying Round at the Alibi.

2019 Laramie Qualifying Round at the Alibi.

Pictured left to right, Jim Culver, Jordan Smith, Lacy Nelson, Rob Weimann, and Aspen Jacquet, top placers from the first year.

Pictured left to right, Jim Culver, Jordan Smith, Lacy Nelson, Rob Weimann, and Aspen Jacquet, top placers from the first year.